SKRIVSKÅP, rokoko, sent 1700-tal.
Ekfanerat. Överdel med dörrpar i glas. Nederdel med fem lådor i front samt nedfällbar skrivklaff, bakomliggande inredning. Metallbeslag i form av växtslingor. Bredd 112, djup 49, höjd 198 cm.
Senare lås. Sprickor. Lösa lister medföljer. Nyckel fungerar endast på överdelen. Senare glas.