Horace Vernet

(Ranska, 1789-1863)
Horace Vernet
(Ranska, 1789-1863)

HORACE OCH CARLE VERNET, efter, 24st, litografi, inbundna, "Vernet. Hästar", Stockholm, 1800-tal.

24 litografiska planscher av hästar, bla "Häst i Samlad vänster galopp", "Ungersk Häst", "Spansk Häst", "Fransk Häst". Litograf C.G. Gillberg, stentryckare C. v. Scheele. Halvklotband. 28 x 44 cm.

Fläckar. Veck. Band skadat.

Lähtöhinta
3 000 SEK