SPELDOSA, troligen Frankrike. 1800-talets slut.

Fodral i mahogny. Intarsiadekor i locket. Mässingsrulle. 6 klockor. Längd 60, bredd 30, höjd 23.

Bruksslitage. Märken och repor. Låshus saknas. Ej funktionstestad. Fanérskador på insidan av locket. Blekt. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Muut tiedot

Korrespondens angående speldosan medföljer mellan Stadsfogde Bertil Svidén i Nora och Greve Axel Rudenschöld i Malmö.

Lähtöhinta
5 000 SEK