BORDSLAMPA, mässing, Atelje Lyktan, Hans Bergström, modellnr 712 b, 1950, stämpelmärkt.

Höjd 58.

Senare skärm. Ej funktionstestad. Bruksslitage, smärre skador.

Kirjallisuus

Upptagen i litteratur sid: 239 i "Ljuset skall vara vitt och lysa fritt" av Johan Jansson.

Lähtöhinta
1 800 SEK