SKÅL, glas, "Åskväder", Edward Hald, Orrefors.
Klarglas med graverad stiliserad dekor av figurer, djur, träd, regn och blixtar. Signerad Orrefors Hald 291. B5.KR ( gravör Karl Rössler) Höjd 11,5 cm.
Nagg på kant (vid tre ställen). I övrigt, smärre slitage och någon repa.