MAT- OCH KAFFESERVIS, ca 98 delar, porslin, "Marseille", Kaiser, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Designer K Nossek. Dekor av rosgirlander. 13 mattallrikar, 9 djupa tallrikar, 12 entrétallrikar, 12 assietter, såsskål, 6 serveringsfat, terrin, kakfat på fot, 1 par ljusstakar, fat, vas, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, 4 skålar, 12 + 6 kaffekoppar med fat samt 15 bärtallrikar. Mattallrikarnas diameter 24 cm. Kaffekannans höjd 24 cm.

Smärre bruksslitage.

Lähtöhinta
2 000 SEK