Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

BYRÅ, rokoko, 1700-tal.

Rutlagd fanér i olika träslag, bl a plommon, björk, mahogny, beslag i mässing. Blindträ i furu. Längd ca 115, djup ca 54, höjd ca 78,5 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor, fanérskador (sprickor och avslagna bitar, dock mindre). En avslagen bit medföljer tillsammans med nyckel. Några fläckar på front samt blekt. Kompletterad, bl a senare lås, ej ursprungliga beslag. Delvis omfanérad (senare skiva).

Lähtöhinta
20 000 SEK