GLASSERVIS, 68 st, "Gate", Simon Gate, 1900-talets första hälft.

16 vinglas av olika storlek, höjd 16-18 cm. 8 starkvinsglas, 6 champagneskålar, 6 seltersglas, 21 dessertvinsglas samt 11 likörglas.

Bruksslitage. En del med större fotringsflisa, ca 30 delar med nagg.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift Torebo herrgård, Orust.

Lähtöhinta
4 000 SEK