Britt-Louise Sundell

(Ruotsi, 1928-2011)
Britt-Louise Sundell
(Ruotsi, 1928-2011)

FAT, 2 st, Britt Louise Sundell, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Med dekor av fiskar i relief. Båda med hänganordning på baksida. Båda signerade med gustavsbergs studiohand, den ena monogramsignerad och den andra signerad/märkt med namn.

Slitage och repor samt nagg, varav mer på det större och smärre på det mindre. Smärre krackelyrer samt tillverkningsdefekter, varav även dessa mer omfattande på det större (det större fatet med en mer framträdande tillverkningsdefekt i mitt).

Lähtöhinta
2 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet