SALONGSGRUPP, 7 delar, Louis XVI-stil, 1900-tal.

Salongsgrupp, grönlaserad med klädda sittmöbler och bord med stenskiva: Bankett, längd 67, bredd 39, höjd 73; ett par karmstolar; ett par stolar; runt salongsbord med fyra kannelerade ben och riklig dekor av festonger, längd 53, höjd 76; samt soffa, längd 120, bredd 60, höjd 99, krönt med blommor.

Smärre lagningar i dekorelement.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift Elsa Beskows hem.

Muut tiedot

Tidigare sålt på Auktionskompaniet, A63, nr 71. (Och då enligt uppgift tillhört Elsa Beskows hem).

Lähtöhinta
8 000 SEK