TEKANNA, porslin, Kina, med Jiaqings sex karaktärers märke, 1900-tal.

Gulglaserad med dekor av vinrankor i famille rose-paletten. Höjd 11 cm.

Slitage, nagg samt lock med lagning.

Lähtöhinta
1 500 SEK