SKJUTASK, allmoge, Forsa, Hälsingland, bär datering 1773.

Målad blomsterdekor. Bär monogram MED samt dat Ao 1773. Längd 31, Höjd 8,5 cm.

Slitage, repor. Smärre sprickor. Saknar två fackavskiljare invändigt.

Lähtöhinta
4 000 SEK