Johan Tobias Sergel

(Ruotsi, 1740-1814)
Johan Tobias Sergel
(Ruotsi, 1740-1814)

JOHAN TOBIAS SERGEL, efter, skulptur av parian "Mars och Venus", Gustafsberg.

H 54. Tillverkades åren 1889-1907 efter kopia av Dyfverman.

Slitage. Enstaka nagg. sockeln med ett mindre avslag undertill. Tillverkningssprickor. Mars med skadad tumme.

Lähtöhinta
8 000 SEK