SOFFBORD, Isidor Hörlin, tillskriven, 1920/30-tal.

Olika träslag, bl.a. bonad björk. Skiva med intarsia, skuren dekor, kopplade ben, avslut med tassfötter. Höjd ca 62 cm, diameter 80 cm. Med senare, löst liggande glasskiva.

Slitage. Fanerskador.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift Ivar Kreuger.

Lähtöhinta
4 000 SEK