Fanerad med olika träslag, bland annat mahogny. Inläggningar i rutmönster, dekor av vasakärve. Låda med inredning. Mässingsskodda, avsmalnande ben. Mässingsbeslag. Längd 66, bredd 43, höjd 70,5cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor.