BÄGARE, silver, Johan Collin, Stockholm 1749. Vikt ca 330 g.

Trumpetformat liv. Ciselerad bård under den förgyllda mynningkanten och fotringen. Förgylld på insidan. Höjd 18.

Slitage. Minnesgravyr av senare tid under fotringen. Monogram på livet. Spår av tejprester på insidan. Obet. bucklor

Lähtöhinta
8 000 SEK