CREMEKOPP och KOPP med FAT, porslin, Kina, Qing dynastin, 1700-tal.

Polykrom dekor. Kopp med fat och slätt öra, dekor av blommor. Fatets diameter 11,5 Koppens höjd 6 cm. Cremekopp med lock, flätat öra och motiv av figurscen. Höjd 9 cm.

Cremekopps lock med lagning, öra samt fotring med nagg. Kopp med tillverkningsspricka vid fotring, fatet med smärre nagg och spricka.

Lähtöhinta
1 500 SEK