SEKRETÄR, rokokostil, omkring år 1900.

Fanerad och lackad. Svängda ben, konturerad sarg. Låda i sarg, bakomliggande inredning i form av två småldor samt skrivskiva klädd i delvis förgylld samt präglat rött läder. Dekor av porslinsmedaljong med motiv av blommor. Bredd 72 Djup 52 Höjd 99 cm. Nyckel finns.

Fläckar. Sprickor. Slitage. Kompletterad, lagad. Fuktfläckar på skivan. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 500 SEK