LOCKURNA, porslin, sannolikt sen Qing Kina 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått med reserver innehållande figurscener med bland annat lekande barn. Lock i trä med snidad, delvis genombruten rikt ornamenterad dekor. Bär Kangxis märke. H ca 35.

Tillverkningsdefekt, nagg. Troligen senare lock.

Lähtöhinta
7 000 SEK