PARTI PORSLIN, 4 delar, Kina, 1900-tal.

Matbehållare i fyra delar, polykrom dekor, figurscen med fantasidjur på locket. Höjd 11,5 cm. Urna med lock, polykrom dekor med motiv av figurscen. Höjd 11 cm. Fat, ett par, dekor i underglasyrblått samt förgyllning och polykromer. Diameter 17 cm.

Slitage. Tillverkningsdefekter. Urna med nagg vid mynning samt under lock.

Lähtöhinta
2 000 SEK