KAFFEKANNA och SOCKERSKRIN, silver, CG Hallberg, resp Gustaf Möllenborg, Stockholm 1910 resp 1892. Total vikt ca 588 g.

Empirestil. Bukig form. Delvis godronnerade. Tassfötter. Kannan med handtag i svärtat. Höjd 19 cm. Skrinet invändigt förgyllt. Höjd 10 cm. Sockertång, pläter, medföljer.

Slitage. Buckla på pipen. Handtaget löst i fästet.

Lähtöhinta
3 000 SEK