MARC NEWSON, cykel "MN", Biomega, Danmark.

Aluminium, gräddvit. Märkt Biomega och signerad Marc Newson i rött.

År 1998 började Newson att rita cyklar för Biomega, ett danskt företag som satsar på att göra spektakulära cyklar i hög kvalitet för den urbana människan. Andra formgivare som ritat cykelmodeller åt Biomega är Karim Rashid, Ross Lovegrove och Jens Martin Skibsted.

Obetydligt slitage. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
10 000 SEK