Axel Einar Hjorth

(Ruotsi, 1888-1959)
Axel Einar Hjorth
(Ruotsi, 1888-1959)

AXEL EINAR HJORTH, väggspegel "Typenco", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Palisander och bonad björk, nedtill hylla med uppsvängda sidor. Brickmärkt. Höjd 138, bredd 75 cm.

Slitage. Skador i faner. Glas med anlöpningar.

Lähtöhinta
8 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet