BRÄNNVINSSKED, silver, Hans Wiggman, verksam i Kalmar 1712-61. Vikt ca 24 gram.

Äggformat skedblad med graverad dekor, kerubliknande knopp. Längd 14,5 cm.

Slitage, smärre bucklor på bladet.

Alkuperä - Provenienssi

Lilla Bukowskis, auktionsnummer 446, december 2003.

Lähtöhinta
3 000 SEK