KARMSTOLAR, 2st, snarlika, varav minst en modell "Gustavus", Carl Malmsten för Åfors Möbelfabrik.

Ek, fast stoppad grön ylleklädsel, tellikor, en med rakt och en med svängt ryggavslut. Brännmärkta Åfors Möbelfabrik. Design Carl Malmsten.

Slitage. Klädsel med skador. Stoppning torkad.

Alkuperä - Provenienssi

Stockholms Rådhus.

Lähtöhinta
3 000 SEK