KARMSTOL, barock, 1720.

KARMSTOL, barock, 1720.

Beställd åt Öfverste C G Gadde, ärvd av dottern M F Lilliehöök född von Echestedt. Sedan ärvde dottern friherrinnan A M Kruuse af Verchou. Efter det ärvd av dottern A J G Roempke och därefter ärvd i Roempkesläkten. Förgylld och bronserad. Skuren dekor, balusterbricka i rygg samt stoppad sits. Stolen renoverades 1912 och då fann man en broderad duk när ryggen kläddes av. Denna medföljer nu inramad.

Bruksslitage, senare bronsering och förgyllning. Senare klädsel, fläckar.

Lähtöhinta
5 000 SEK