TOILETTBYRÅ, Otto Schulz, för Boet, 1930-tal.

Märkt Boet. Glasskiva med målad undersida. 3 låda i front. Raka ben. Bredd 58, djup 41, höjd 60 cm.

Bruksslitage. Märken och repor.

Kirjallisuus

Otto Schulz (red), Tidskriften "BOET", 1928, modellen avbildad som del i "Toilettgrupp till sängkammarmöbel", sid 118.

Lähtöhinta
4 000 SEK