TALLRIKAR, 7 st samt SKÅLFAT, porslin, Kina, Qing dynastin, främst Qianlong (1735-96).

Dekor i famille rose, en tallrik med konturerad form, resten runda. Dekor med motiv av bland annat tupp, höna och kycklingar. Diameter 22-24 cm.

Slitage. Nagg. Lagningar. Sprickor. Tillverkningsdefekter.

Lähtöhinta
2 500 SEK