Rak form med rundade hörn och stenskiva. Fanerat med mahogny, jakarande m.f.l träslag. Ett genombrutet dörrpar med konturerad innersarg. Lådinredning, 13 lådor samt 8 stycken förvaringslådor.
Kraftigt skadad stenyta, fanérskador samt övrigt bruksslitage. Saknar nyckel.