PALL, "Utö", Axel Einar Hjorth, A/B Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Olja och syrabetsad furu. Diameter 40, höjd 45 cm. Formgiven 1932. Ur Nordiska Kompaniets serie "Sportstugemöbler".

Bruksslitage, ställvis hårt. Sprickor.

Lähtöhinta
10 000 SEK