Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

LJUSRING/KRONA, sengustaviansk, omkring 1800. Höjd ca 79 cm.

Stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor bl a i form av ovalen samt romber. Fem ljusarmar med ljushållare samt ett sparljus i krona. 8 st prismor medföljer separat. Höjd ca 79 cm.

Slitage, nagg på prismor, prismor saknas. Renoverad och möjligen kompletterad (då med senare ljusarmar). Nerkortad.

Alkuperä - Provenienssi

Beatelunds slott på Ingarö.

Lähtöhinta
12 000 SEK