SPELBORD, gustavianskt, 1700-talets slut.

Mönsterlagd fanér, bland annat av mahogny. Rektangulär skiva med rundade hörn. Dekorelement av mässing. Mässingsskodda fötter. Längd 77,5, bredd 76, höjd 72cm.

Bruksslitage. Fanérskador, bortfall. Repor. Renoverat och omarbetat. Troligen senare skiva. Senare mässingsfötter.

Alkuperä - Provenienssi

Kabinettssekreterare och ambassadör Sverker Åström.

Lähtöhinta
5 000 SEK