TAKAMPEL, mässing, empirestil, 1900-talets första hälft. Höjd ca 84 cm.

Åtta svängda ljusarmar. Skål med avslutande kotte. Diameter ca 61 cm.

Slitage. Repor. Smärre färgbortfall invändigt. Spår av tidigare elektrifiering.

Lähtöhinta
2 500 SEK