Verner Panton

(Tanska, 1926-1998)
Verner Panton
(Tanska, 1926-1998)

SOFFBORD, Verner Panton för Fritz Hansen, 1960-tal.

Tråd formad underrede i förkrommad stål, rund glaskiva. Diam ca 125 cm, höjd ca 41 cm.

Anlupet, ställvis kraftigt. Bruksslitage och repor. Skiva med nagg.

Lähtöhinta
4 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet