MATTA, sannolikt Hamadan. Ca 294 x 178 cm.

Röd botten med tätt polykromt heratimöster, medaljong samt hörnornament. Mörkblå huvudbård med blomsterslinga.

Slitage, kortsidor med smärre skador. Längsidor trampveck. Smärre fläckar.

Lähtöhinta
3 000 SEK