Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:

SOFFBORD, "Triva Dura" (579-serien), Algot Törneman och David Rosén för Nordiska Kompaniet, 1968.

Sign "P Törneman 1964". Stomme i valnöt, ritad av David Rosén.
Emaljsskiva med mönster "Röd kvadrat", ritad av Algot "P" Törneman. L 168, b 58, h 52.
Tillverkat vid NK:s verkstäder i Nyköping. Tillverkades i ek, teak samt valnöt.

Repor, bruksslitage.

Kirjallisuus

Liknande bord avbildat i Berglund, Erik; Engdal, Sten: "Möbelråd...", Appelbergs, Uppsala, 1961, s 139.

Lähtöhinta
3 000 SEK