419598

BROSCH, HÄNGE SAMT 2 st FINGERBORGAR, guld 18K, 1800-tal. Totalt ca 18 gram.

Brosch med vriden och genombruten dekor, AF, Visby 1855. Hänge med filigrandekor och infattad fasettslipad glasbit, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö. Fingerborgar med graverad dekor och infattad karneol, Gustaf Dahlgren & Co resp Johan Edvard Bäckström, Söderhamn 1885. Höjd 2-5,5 cm.

Slitage.

Lähtöhinta
5 000 SEK