Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

HÖRNSKÅP / BÄNK, gustavianskt, 1800-talets början.

Rödmålat. Skåp i vinkel med två luckor och bakomliggande hyllinredning. Längd 88 resp 113, djup 36 resp 41, höjd 80 cm.

Kraftigt slitage. Stort färgbortfall, skador, utbytta delar, enstaka förstärkningar.

Lähtöhinta
6 500 SEK