BOKSKÅP, senempire, 1800-talets mitt.

Stram form, med snidad dekor. Dörrpar i både ovan samt underdel, varav de övre glasade. Bakomliggande hyllor. Nyckelbrickor i pärlemor. Längd ca 123, djup ca 41, höjd ca 228 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor, fanérskador. Sprickor, varav någon mer framträdande i dekor. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
6 000 SEK