Barock

Barock

SALSSKÅP, barock, 1700-tal.

Mörkbetsat, med profilerat listkrön. Dörrpar med bakomliggande hyllor, varav den översta en så kallad skedhylla. Under dessa, utdragslådor. Beslag i mässing. Längd ca 115, djup ca 49, höjd ca 188 cm.

Slitage, repor och stötskador. Sprickor. Renoverat och kompletterat (bland annat lås, beslag). Maskstunget.

Lähtöhinta
8 000 SEK