BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Fanerat i olika träslag, metall beslag. Röd stenskiva. 3 lådor i front. Intarsia mönster av bla. putto i medaljong och stiliserade blommor. Beslag i form av växtornamentik och bandrosett. Svängda ben. Längd 112, bredd 49, höjd 83 cm.

Bruksslitage.

Lähtöhinta
4 000 SEK