VAS, porslin. Kina 1700-talets första hälft.

Blå underglasyr med flodlandskap och byggnader. Godronnerade ränder relief. Äldre lampfäste medföljer. Höjd 25 cm.

Glasyr- och fotnagg, tillverkningsdefekter i glasyr.

Lähtöhinta
4 000 SEK