DAMSKRIVBORD, nyrokoko, sent 1800-tal.

I bland annat rotfaner, profilerad skiva med svärtad kant. Uppsats med hyllplan och två utdragslådor. Tre utdragslådor i sarg. Beslag i mässing. Längd ca 110, djup ca 57, höjd inklusive uppsats ca 116, exklusive ca 78 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och nagg. Fanerskador. Uppsats sitter dåligt eftersom fästen saknas. Kompletterad. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 500 SEK