SPEGELLAMPETTER, ett par, 1800-tal.
Förgyllda. Ovala med sväng ljusarmar i mässing. Krön med stiliserad dekor av frukter och blad i uppsatsskål. Pärlstav. Höjd ca 80 cm.
Slitage, smärre sprickor och färgbortfall. Anlupet glas.