Björk. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Fanerad med masurbjörk. Beslag av mässing. Bredd 118. Djup 52. Höjd 125 cm. Nyckel finns.
Repor och märken. Sprickor. Fanerskador. Fläckar.