SJÖOFFICERSSABEL, m/1915.

SJÖOFFICERSSABEL, m/1915.

Mässingsfäste med dekor av lejonhuvud. Klinga med etsad dekortext, bl a "Konungen o Fäderneslandet". Balja i läder med beslag i mässing. Portepe. Koppel i läder. Längd 88 cm.

Bruksslitage, koppel mycket torrt och med skador.

Lähtöhinta
3 000 SEK