STOLAR, 2 st, Lindome, 1700/1800-tal.

Vitmålade. Genombruten ryggbricka med spjälknippe. Skuren bladsnittsdekor i sarg och ramverk. Krön samt framsarg dekor av humlekvist. Lös sits.

Slitage, repor, sprickor, stötskador, färgbortfall. Renoverade samt kompletterade. Senare målning. En stol omarbetad.

Lähtöhinta
3 000 SEK