SOFFA, gustaviansk stil, 1800-tal.
Vitmålad med bronserade detaljer, bladsnitt, kraghölstrade och kannelerade ben, hörnfleuroner, fast stoppad rosarandig ylleklädsel. Längd ca215cm.
Senare tapetserararbete. Slitage. Färgbortfall. Fogen släppt i ett armlän.
Tolvfors Herrgård, Gävle. Släkten Söderhielm.