Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

SOFFA, gustaviansk stil, 1800-tal.

Vitmålad med bronserade detaljer, bladsnitt, kraghölstrade och kannelerade ben, hörnfleuroner, fast stoppad rosarandig ylleklädsel. Längd ca215cm.

Senare tapetserararbete. Slitage. Färgbortfall. Fogen släppt i ett armlän.

Alkuperä - Provenienssi

Tolvfors Herrgård, Gävle. Släkten Söderhielm.

Lähtöhinta
8 000 SEK