BYRÅ, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, tillskr Axel Larsson, 1930-tal.

Bonad och mörkbetsad björk. Längd 61 cm, djup 34 cm, höjd 76 cm. På bakstycket märkt SMF.

Repor, bruksslitage.

Muut tiedot

Jämför snarlik byrå, utställd på Stockholmsutställningen 1930, såld på Bukowskis Auktion 563, katalognummer 458.

Lähtöhinta
4 000 SEK